Skip to content

316 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Jun 1, 1999

Property Information

Block139
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
38%
Improvement Value:$437,300
62%
Total Assessment$705,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,031-10.8%
2024$12,363+4.3%
2023$11,852+1.2%
2022$11,714-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 5453, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1913