Skip to content

1610 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block82
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,500
57%
Improvement Value:$158,500
43%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782-39.8%
2024$9,610+4.3%
2023$9,213+1.2%
2022$9,105+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913