Skip to content

906 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block82
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$191,900
59%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,842-21.8%
2024$7,473+4.1%
2023$7,178+1.2%
2022$7,097+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 7861, Page 234Recorded4/4/2006

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 7327, Page 56Recorded7/21/2004

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5795, Page 249

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5144, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1913