Skip to content

311 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block88
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
46%
Improvement Value:$288,800
54%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385-13.0%
2024$9,632+4.3%
2023$9,234+1.2%
2022$9,126+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 7764, Page 218Recorded12/22/2005

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5168, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1898