Skip to content

313 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 27, 1995

Property Information

Block88
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,600
55%
Improvement Value:$223,500
45%
Total Assessment$494,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725-7.0%
2024$8,304+4.3%
2023$7,961+1.2%
2022$7,868+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4933, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1913