Skip to content

1708 West St(Unit C0008)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block91
Lot19
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
49%
Improvement Value:$171,900
51%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922-20.2%
2024$6,167+4.3%
2023$5,912+1.2%
2022$5,843+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft829DeedBook 9229, Page 235Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft829DeedBook 8657, Page 90NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/3/2009

Property Built

Built

Year Built: 1933