Skip to content

1722 Kennedy Blvd(Unit C0301)Union City, NJ 07087

Built 1936

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block95
Lot7
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,900
43%
Improvement Value:$144,300
57%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,498-15.5%
2024$5,321+4.3%
2023$5,101+0.0%
2022$5,101
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft814DeedBook 9786, Page 946Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 9352, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1936