Skip to content

725 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1955
Apartment

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block93
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class---
Description5B-26U-H
Dwellings26
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,560,000
78%
Improvement Value:$440,000
22%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,687+82.8%
2024$22,263+4.3%
2023$21,342+1.2%
2022$21,093+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,600,000

From:

To:

DeedBook 9608, Page 648Recorded10/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$2,600,000
DeedBook 9608, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1955