Skip to content

827 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block94
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
37%
Improvement Value:$446,600
63%
Total Assessment$709,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+3.0%
2024$10,763+4.1%
2023$10,339+1.2%
2022$10,221+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 9835, Page 776Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5282, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1908