Skip to content

825 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block94
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,111
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,900
43%
Improvement Value:$322,700
57%
Total Assessment$570,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,925-24.4%
2024$11,799+4.3%
2023$11,311+1.2%
2022$11,179+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,111DeedBook 9288, Page 192Recorded3/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1908