Skip to content

817 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block94
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,600
51%
Improvement Value:$282,100
49%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982-23.7%
2024$11,770+4.3%
2023$11,283+1.2%
2022$11,151+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9639, Page 140NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1908