Skip to content

1800 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block96
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,107
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
34%
Improvement Value:$578,000
66%
Total Assessment$881,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,945-6.4%
2024$17,044+4.1%
2023$16,373+1.2%
2022$16,186+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft4,107DeedBook 9350, Page 678Recorded10/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1893