Skip to content

512 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block98
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,333
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
53%
Improvement Value:$244,200
47%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145-13.7%
2024$9,440+4.3%
2023$9,049+1.2%
2022$8,943+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5936, Page 262

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5109, Page 72

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5080, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900