Skip to content

1800 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block99
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$656,000
55%
Improvement Value:$536,800
45%
Total Assessment$1,192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,820+16.9%
2024$17,810+4.3%
2023$17,074+1.2%
2022$16,874+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930