Skip to content

420 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block99
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,000
38%
Improvement Value:$390,800
62%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,790-12.5%
2024$13,469+4.1%
2023$12,939+1.2%
2022$12,791+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9850, Page 710NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1898