Skip to content

515 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block107
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description1-2S-F-1U&B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
34%
Improvement Value:$131,200
66%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,422+2.0%
2024$15,114-1.7%
2023$15,378+0.7%
2022$15,270+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919