Skip to content

4923 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block107
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1&2S-B-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
27%
Improvement Value:$194,500
73%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,134+4.1%
2024$21,266+0.6%
2023$21,145-10.1%
2022$23,516+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

DeedBook 9169, Page 500Recorded1/4/2017