Skip to content

509 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block108
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
DescriptionPKG LOT
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
97%
Improvement Value:$2,700
3%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+4.1%
2024$7,935+3.2%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989