Skip to content

5100 Kennedy Blvd(Block 108 Lot 1)West New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block108
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1B-1C(QUIK CHEK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,471
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,400
67%
Improvement Value:$217,600
33%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,684+4.1%
2024$51,578+3.2%
2023$49,979+0.7%
2022$49,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2004