Skip to content

574 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block118
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2B-2U-COM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$105,000
66%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,214+4.1%
2024$12,696+3.2%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8055, Page 45Recorded11/20/2006

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5934, Page 209

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4732, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925