Skip to content

5620 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block124
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-B-IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage24,112
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,100
79%
Improvement Value:$88,900
21%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,688+4.1%
2024$33,327+3.2%
2023$32,294+0.7%
2022$32,067+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,850,000

From:

To:

Sq Ft24,112DeedBook 9698, Page 977NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4569, Page 214