Skip to content

5607 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block124
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2SFR G2 3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
27%
Improvement Value:$132,900
73%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,103+2.0%
2024$13,822-1.7%
2023$14,063+0.7%
2022$13,964+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988