Skip to content

5808 Washington St(Unit C0202)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$129,239
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-890SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
8%
Improvement Value:$47,500
92%
Total Assessment$51,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,963+2.0%
2024$3,884-1.7%
2023$3,952+0.7%
2022$3,924+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,239
DeedBook 8906, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 2013