Skip to content

5901-03 Jefferson St(Unit C0203)West New York, NJ 07093

Built 2012

Last Sale Price
$129,239
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block133
Lot13
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR-851SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage851
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
17%
Improvement Value:$41,500
83%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+2.0%
2024$3,794-1.7%
2023$3,860+0.7%
2022$3,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,239

From:

To:

Sq Ft851DeedBook 8882, Page 246NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012