Skip to content

5808 Washington St(Unit C0505)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Jun 30, 2013

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-1164SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
4%
Improvement Value:$110,500
96%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.0%
2024$8,743-1.7%
2023$8,896+0.7%
2022$8,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 8913, Page 146

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 8913, Page 146NU CodePartial parcel (6)Recorded6/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013