Skip to content

6613 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block161
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-B-1U-2C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
42%
Improvement Value:$138,000
58%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,656+4.1%
2024$18,885+3.2%
2023$18,300+0.7%
2022$18,171+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5060, Page 156