Skip to content

6012 BroadwayWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2017

Property Information

Block45
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
47%
Improvement Value:$76,200
53%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+4.1%
2024$11,506-0.2%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9041, Page 350Recorded6/1/2015

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5464, Page 106