Skip to content

526 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1989
Apartment

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block161
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description3S-F-5U
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+4.1%
2024$15,870+3.2%
2023$15,378+0.7%
2022$15,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft4,032DeedBook 9681, Page 506Recorded7/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1989