Skip to content

446 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899
Apartment

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block16
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2G-5U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,223
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
42%
Improvement Value:$134,800
58%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,087+4.1%
2024$18,338+3.2%
2023$17,769+0.7%
2022$17,645+19.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8984, Page 15

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft4,223DeedBook 8984, Page 15Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1899