Skip to content

523 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 27, 2000

Property Information

Block161
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
40%
Improvement Value:$70,300
60%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+4.2%
2024$9,058+3.3%
2023$8,769+0.7%
2022$8,706+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4733, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1919