Skip to content

153 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 23, 2015

Property Information

Block45
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
63%
Improvement Value:$30,000
38%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+2.0%
2024$6,046-1.7%
2023$6,151+0.7%
2022$6,108+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 8972, Page 828Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$162,200
DeedBook 5602, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1919