Skip to content

517 67th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-B-9U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
47%
Improvement Value:$77,400
53%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,141+4.1%
2024$11,664+3.2%
2023$11,303+0.7%
2022$11,223+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4535, Page 304