Skip to content

104 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 18, 1997

Property Information

Block28
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description4S-B-9U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,515
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
24%
Improvement Value:$243,200
76%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,594+4.1%
2024$25,551+3.2%
2023$24,759+0.7%
2022$24,585+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5214, Page 133

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4704, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1920