Skip to content

6709 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block164
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$230,500
71%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,966+4.1%
2024$25,908+3.2%
2023$25,105+0.7%
2022$24,928+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0