Skip to content

516 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block164
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-4U-G
Dwellings4
ZoningR-M
Sq Footage2,910
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
51%
Improvement Value:$69,000
49%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,910DeedBook 9401, Page 37Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,910DeedBook 8228, Page 55Recorded6/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 1929