Skip to content

17 63rd StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block21
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3F-3U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$71,500
49%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+2.0%
2024$11,071-1.7%
2023$11,264+0.7%
2022$11,185+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 8972, Page 823Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8279, Page 110NU CodePartial parcel (6)Recorded7/30/2007