Skip to content

34 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block21
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-4U-2GAR
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,362
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
61%
Improvement Value:$79,400
39%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,838+2.0%
2024$15,522-1.7%
2023$15,793+0.7%
2022$15,682+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5354, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1914