Skip to content

6134 B'Line Ave/453-62ndWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$4,875,000
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block52
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3C-14U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
96%
Improvement Value:$21,000
4%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,360+4.1%
2024$41,659+3.2%
2023$40,367+0.7%
2022$40,084+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,875,000

From:

To:

Sq Ft15,040DeedBook 9795, Page 637Recorded1/11/2024

Property Sale

Sale
$4,100,000

From:

To:

DeedBook 9396, Page 77Recorded4/17/2019