Skip to content

444 61st StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block52
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,864
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
71%
Improvement Value:$80,400
29%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,993+4.1%
2024$22,091+4.5%
2023$21,145+0.7%
2022$20,996+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft6,864DeedBook 9734, Page 484Recorded3/15/2023