Skip to content

205 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block61
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description3S-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
35%
Improvement Value:$92,400
65%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,980+2.0%
2024$10,761-1.7%
2023$10,949+0.7%
2022$10,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 7251, Page 281Recorded3/20/2004

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5407, Page 169

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4893, Page 337

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4744, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1914