Skip to content

201 60th St/5909 B'WyWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block61
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-3C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,870
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
44%
Improvement Value:$175,000
56%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,809+4.1%
2024$24,797+3.2%
2023$24,028+0.7%
2022$23,859+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5535, Page 270