Skip to content

5800 B'Way Apt 5West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block62
Lot1
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
Description1 BD RM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
73%
Improvement Value:$5,400
27%
Total Assessment$19,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,527+2.1%
2024$1,496-1.7%
2023$1,522+0.7%
2022$1,512+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8782, Page 10

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 8782, Page 10Recorded3/16/2011

Property Sale

Sale
$12,100
DeedBook 4715, Page 87