Skip to content

316 59th StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block66
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description4B-19U-BMT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,340
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
20%
Improvement Value:$332,700
80%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,291+4.1%
2024$32,946+3.2%
2023$31,925+0.7%
2022$31,701+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0