Skip to content

323 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block66
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-1U-OFF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$129,200
63%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,746+2.0%
2024$15,431-1.7%
2023$15,701+0.7%
2022$15,591+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3440, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1899