Skip to content

332 59th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 31, 1986

Property Information

Block66
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,997
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$167,000
69%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,987+52.7%
2024$13,093+3.2%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4074, Page 287