Skip to content

417 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block67
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$80,500
52%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,843+9.3%
2024$11,751-1.7%
2023$11,956+0.7%
2022$11,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft4,368DeedBook 9821, Page 611Recorded5/10/2024

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft4,368DeedBook 9304, Page 17Recorded5/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899