Skip to content

6508 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1983

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block17
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S FR 2G 2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$89,100
59%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+2.0%
2024$11,456-1.7%
2023$11,657+0.7%
2022$11,575+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft4,584DeedBook 9509, Page 193NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1983