Skip to content

414 59th St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 25, 2023

Property Information

Block67
Lot29
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
18%
Improvement Value:$68,100
82%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,888+9.3%
2024$6,303-1.7%
2023$6,413+0.7%
2022$6,368+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9790, Page 832Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft3,548DeedBook 9354, Page 803NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899