Skip to content

414 59th St(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block67
Lot29
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3BR/2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
18%
Improvement Value:$68,400
82%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.0%
2024$6,325-1.7%
2023$6,436+0.7%
2022$6,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9895, Page 595Recorded4/23/2025

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9353, Page 38NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1899