Skip to content

435 53rd St(Unit C0025)West New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block96
Lot11
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3.5RMS-1 BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage533
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
50%
Improvement Value:$5,800
50%
Total Assessment$11,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$958+4.1%
2024$920+3.2%
2023$892+0.7%
2022$886+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft533DeedBook 9331, Page 897NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 8832, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1914